Perşembe , Mayıs 26 2022
Anasayfa / Seyahat Önerileri / Uçak inince yapılması gerekenler

Uçak inince yapılması gerekenler

Uçağın yere inmeye başlamasıyla birlikte uymamız gereken bazı önemli kurallar vardır, öncelikle uçağın tamamen durmasını beklemek en önemli sabır göstergelerinden biri olmalıdır ve emniyet kemerlerinin çözmeden koltukta beklemek de diğer önemli kuraldır. Özellikle cep telefonlarının mutlaka kapalı olması gereken bir durumdur. Açık kalan cep telefonları uçuş güvenliğini tehlikeye sokmaktadır. Uçak yere indiğinde kapılar açılana kadar beklemekte fayda vardır. Diğer yolcuların takibinde olup bagajların alınacağı salona doğru ilerlemeye başlanmaktadır. Salonda belli bir süre beklenildiğinde bagajlar teslim alınmaktadır. Tabelalar sayesinde ise bagajların nereden alınacağı belli olmaktadır.

Güvenilir, sağlıklı bir uçak yolculuğu yapmak için emniyet kemerinin her zaman takılı olması gerekmektedir. Bir türbülans ya da herhangi sarsıntı veya tırmanma hissiyatı karşısında ciddi bir önlemdir ve en önemli hayati kuraldır. Kabin basıncı da dikkatli olunması gereken kurallar arasındadır. Bu basınç sağlık yönünden de kulaklarda basınç farkını ortaya çıkarıyor. Çünkü uçağın kalkış esnasında dış basınçla birlikte iç kabin basıncında farklılık olmasından kaynaklanmaktadır. Bu durum geçici olmakla beraber yolcuda grip, nezle gibi enfeksiyon hastalıkları varsa tıkalı olma riski artmaktadır. Eğer kulaklardaki ağrı hala geçmemişse sakız çiğnemek iyi bir yöntemdir.

Pilotlar iniş yapmadan önce inişi gerçekleştirecekleri yerle ilgili bilgi alırlar. Pilotlar iniş esnasında bazen yumuşak bazen sert bazense çok sert bir şekilde eylemlerini gerçekleştirmektedirler. Bu durumu ortaya çıkaran bazı nedenler vardır. Pistin yüksekliği, hava şartları, pistin özellikleri, görüş mesafesi, rüzgarın yönü ve sertliği ile ve daha fazla bilgiler alındıktan sonra inişe geçilmektedir. Uçak inmeye başladığında kesinlikle ayağa kalkılmamalıdır ve cep telefonları bir süre daha kapalı tutulmalıdır. Uçak inişe geçtiğinde uzun bir mesafeyi yavaşlamak ve iniş yapılan yere güvenilir bir şekilde varmak için tekerlekler üzerinde gitmektedir. Emniyet kemerlerinin uçak ekranlarından ve sesli bir uyarı gelmedikçe açılmaması önemli bir noktadır. Uçak yolculuğunun güvenilirliğini sağlamak bilinçli olmak sağlamaktadır. Uçak indiğinde pilotu alkışlamak Türkiye’de ve KKTC’de gelenek haline gelmiştir. Bunun nedeni ise pilotun başarılı bir şekilde uçağı indirmesiyle doğrudan ilgili olmasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir