Çarşamba , Ocak 26 2022
Anasayfa / Seyahat Önerileri / Uçak Kalkarken Cep Telefonu Kullanabilir Miyim?

Uçak Kalkarken Cep Telefonu Kullanabilir Miyim?

Uçak yolculuklarında uyulması gereken bazı kurallar olduğu herkes tarafından bilinmekle birlikte kalkarken ve inerken cep telefonu gibi elektronik cihazları kullanabilir miyim şeklinde sıkça sorulur. Uçak kalkarken cep telefonu kullanabilir miyim sorusu aslında kalkıştan önce yapılan duyuruda cevaplanır. Uçak kalkarken ya da inerken taşınabilir elektronik cihazların kullanılması yasaktır. Uçak kalktıktan sonra cep telefonlarınızı uçak modunda kullanabilirsiniz.

Bilindiği gibi uçak kalkarken ve inerken pilot direk olarak kule ile iletişimdedir. Bu iletişim uçuşun sorunsuz olması açısından oldukça büyük önem arz eder. Mobil cihazlardan ya da akıllı telefonlardan yayılan sinyaller bu iletişimin etkilenmesine sebep olabilir. Bu sebepledir ki uçuş esnasında cep telefonlarının ve akıllı cihazların kullanılmasına izin verilmemektedir. Dünyaca geçerli olan kurala göre “ uçuş modu “ olsa dahi üç bin metrenin altında mobil cihazlar veya cep telefonlarının kullanılmasına izin verilmez.

Uçuş Modunda Kullanabilir Miyim?

Akıllı telefonlar uçuş modunda olduğunda sinyaller kesilir ve veri aktarımı olmaz. Uçuş modundayken cep telefonu ve diğer mobil cihazlardan müzik dinleyebilir, oyun oynayabilir ve fotoğraf çekebilirsiniz. Ancak uçağın iniş ve kalkışlarında elektronik cihazların tam olarak kapalı olması ve üç bin metre irtifanın üzerinde de uçuş modunda olması önemlidir. Aksi takdirde elektronik cihazlardan yayılan sinyaller uçağın hassas elektronik sistemlerinin etkilenmesinde risk oluşturabilir. Akıllı telefonların ve elektronik cihazların kullanımına izin verilse bile hala telefon görüşmelerine izin verilmemektedir.

Şimdiye kadar cep telefonu yüzünden düşen bir uçak olmasa da pilotun kule ile iletişimini engelleyecek olan sinyaller uçuş güvenliğini riske atabilir. Her geçen gün gelişen teknolojiler sayesinde risk faktörleri biraz daha azalmaktadır. Artık birçok havayolu şirketi uçuş esnasında, uçak içinde bulunan bir tür minyatür baz istasyonu görevi yapan cihazlar kullanmaktalar. Bu teknoloji sayesinde bir kazaya ya da riske sebep olmadan mobil cihazların kullanımı mümkün olmaktadır. Bu tamamen teknik bir konu olup bu teknolojinin kullanılıp kullanılmaması havayolu şirketlerinin kararına ve mevzuata uygun düzenlemelerin yapılmasına bağlıdır. Aslına bakılırsa uçuş esnasında telefon görüşmesi yapmamak teknolojiden uzak kalmak değil tam tersine bir lükstür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir