Çarşamba , Ocak 26 2022
Anasayfa / Seyahat Önerileri / Uçak Kalkarken Nasıl Davranılmalıdır?

Uçak Kalkarken Nasıl Davranılmalıdır?

Günümüzde pek çok kişi konforlu ve hızlı seyahat etmek için uçak seyahatlerini tercih etmesine rağmen uçak kalkarken korku ve heyecan yaşamakta ve nasıl davranılmalıdır bilmemektedir. Özellikle de ilk kez uçak seyahati yapacak olan kişilerin kalkışlarda nasıl davranması gerektiğini öğrenerek kurallara göre davranması son derece önemlidir. Uçak seyahatlerinde en dikkat edilmesi gereken zamanlar uçağın kalkış ve iniş anlarıdır. Bu nedenle hem uçağın güvenli olarak kalkış yapması hem de kendi sağlığımız ve güvenliğimiz için gerekli önlemleri almak ve mutlaka kurallara uymak gereklidir. Uçağa binildiğinde, uçak kalkmadan önce ve de kalkarken nasıl davranılması ve neler yapılması gerektiği ile ilgili bu yazımızda kısaca bahsedeceğiz.

Uçak Kalkarken Nasıl Davranılmalıdır? Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Uçağa binildiğinde ilk olarak valizin yerleştirilmesi gereklidir. Valiz oturulacak koltuğun üzerindeki dolaba yerleştirilir ve bu nedenle de güvenli bir uçuş için oldukça dikkatli olunmalıdır. Dolapların kapağının sıkı bir şekilde dikkatlice kapatılması çok önemlidir. Aksi halde uçuş sırasında kapağın açılıp valizin üstünüze düşmesi gibi istenmeyen bir kaza yaşanabilir. Bu nedenle kabin görevlileri de güvenlikten emin olmak için tekrar ikinci bir kontrolde bulunurlar. Uçak kalkışlarından önce uyulması gereken kurallardan biri kemerin doğru bir şekilde bağlanmasıdır. Uçak görevlilerinin kalkıştan önce kemerlerin bağlanması için anons etmesiyle birlikte mutlaka görevliler tarafından gösterilen şekilde kemerler takılır ve uçuş sırasında asla çıkartılmaz. Ayrıca kalkış yapılırken koltukların dik konuma getirilmesi ve kalkış bitene kadar ön kısımda bulunan tepsinin açılmaması da önemlidir.

Diğer bir önemli konu ise kulaklarda olabilecek basınç için önlem almaktır. Uçak kalkarken hava basıncı değiştiği için kulak tıkanması gibi durumlar yaşanabilmektedir. Bunun için sakız çiğneme, esneme, alınan suyun yudumlanması ve daha çeşitli yöntemler uygulanabilmektedir. Bu yöntemler sayesinde basınç nedeni ile oluşabilecek olumsuz etkiler en aza indirilebilmektedir. Ayrıca uçağın kalkış sırasında telefonların kapalı olması da dikkat edilmesi önemli olan bir konudur. Telefon uçağın elektronik düzeneğine zarar verebileceği için kalkış bitene kadar kapalı olması gereklidir. Kalkıştan sonra uçak moduna alınan telefon kullanılabilmektedir. Uçuş sırasında tüm bu kurallarına uyulması güvenlik açısından çok önemlidir. Ayrıca görevliler söyleyene kadar kemerlerin çıkarılmaması ve koltuktan kalkılmaması da uçak yolculuklarında uyulması gereken bir kuraldır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir