Çarşamba , Ocak 26 2022
Anasayfa / Uçak Haberleri / Uçak Kazasından Kurtulmak Mümkün mü?

Uçak Kazasından Kurtulmak Mümkün mü?

Uçak fobisi yaşayanların en büyük korkusu uçak düşerse ne olur ya da uçak kazansından kurtulmak nasıl mümkün veya uçak korkusunu yenmek mümkün mü tarzındaki sorulardır. Uçak Kazasından Kurtulmak Mümkün mü sorusu kapsamında ayrıntılı bilgi vermek önem kazanmaktadır. Bu doğrultuda gerekli teknik bilgiye sahip olanların konuya açıklık getirmeleri de önemli bir husus olarak karşımıza çıkmaktadır. Esasında hemen her uçuş öncesinde tüm yolculara bazı hatırlatmalarda bulunulmaktadır. Kabin memurları uçuş öncesinde şayet acil bir durum gelişirse ne yapılmasının gerektiğini anlatmaktadır. Bu durum uçak düşmesi durumunda kurtulmanız için neleri yapmanız gerektiğini de kapsamaktadır. Bundan dolayı kabin memurlarının uyarılarını dikkatle dinlemelisiniz. Böyle bir açıklama karşısında ama ben ne yapılacağını biliyorum tarzındaki bir yaklaşım hatalı bir yaklaşımdır. Burada size düşen görev ise en azında uçakta bulunan yolcu acil çıkış kapısının nerede olduğuna bakmanızdır.

Uçaklarda hangi koltuğun güvenli olduğu konusu hep tartışma konusu olmuştur. Ancak siz yine de her koltuğun aynı oranda güvenli olduğunu aklınızın bir köşesine yazın. Zira hangi koltuğun daha güvenli olduğuna dair soruya verilecek yanıt; uçağın hangi bölgesinden hasar aldığına bağlı olarak değiştiği bilinmektedir. Acil kapısının bitişiğindeki koltuklar biraz daha geniş alana sahiptir. Bu durum yolcuya bir nebze de olsun konfor sunmaktadır. Ancak olası bir acil durum anında burada buluna yolcu; acil çıkış kapısını açarak; yolcuların çıkışlarını sağlamak konusunda yükümlülük sahibidir. Bu noktada acil çıkış kapısının yakınında oturan yolcunun bu yükümlülüğü unutmaması gerekli olmaktadır. Unutulmaması gerekir ki bu sayede çok sayıda hayatı kurtarmanız mümkün olabilir.

Yine emniyet kemeri sizi uçak düştüğünde kurtarır mı? Bu sorunun yanıtı da çok merak edilmektedir. Uçakların kalkışlarında ikaz ışığı yandığında şayet kemerinizi sıkı bağlamamışsanız; koltuğunuzda sabit duramazsınız. Bu da hiç şüphesiz önemli bir güvenlik açığının oluşması anlamına gelmektedir. Yine uçakların iniş pozisyonlarında da gerekli şekilde kemerinizi takmamışsanız, güvenlin anlamında sorun yaşayabilirsiniz. Bununla birlikte uçaktaki kabin memurunun uyarılarına tam anlamıyla uymak sayesinde; olası bir kaza durumunda hayatta kalma olasılığınız artmaktadır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir