Perşembe , Mayıs 26 2022
Anasayfa / Seyahat Önerileri / Uçak korkusunu nasıl yeneriz

Uçak korkusunu nasıl yeneriz

Yeryüzünde yaşayan birçok insanın ortak duygusu olan uçak korkusunun altında yatan en önemli neden ‘’kontrolünü kaybetme’’ düşüncesini yaşamalarından kaynaklanan bir panik atak durumu olarak tanımlanmaktadır. Genel olarak her dört kişiden birinin uçuş sırasında korkular yaşadığı ve her on kişiden birinin de uçağa hiçbir şekilde binemediği istatistiksel bir kanıt niteliğindedir. Uçak korkusunun nedenleri arasında kapalı yer korkusu (klostrofobi), yükseklik korkusu (akrofobi), uçağın kaçırılma korkusu, terörizm korkusu, hava boşluğuna düşme korkusu gibi duygular yer almaktadır. Sıkça karşılaşılan bir korku nedeni de türbülans nedeniyle kötü sonuçlanan bir deneyim olmasıdır. Her ne kadar da haklı bir sebep olsa da unutulmaması gereken bir nokta vardır. Türbülansa dayanıklı uçaklar üretildiği bir gerçektir.

Uçak korkusunu yenmenin diğer yöntemi de bu korkuyla ilgili düzenlenen programlara katılmaktır. Günümüz gerçeği olan internet üzerinden video paylaşım sitelerinden de yardım almak yöntemler arasında gösterilmektedir. Örneğin; birkaç günlük süren programların kurs niteliğinde olması uçak korkusu yaşayan insanlar için çıkar yol olarak görülmektedir. Çünkü bu korkuyu yenmenin ve yenmek isteyen herkesin sonucunda başarı gösterdiği kanıtlanmıştır. Uçak korkusu yaşamamak için değerlendirmeler mevcuttur. Tıbbi ve psikolojik değerlendirmeler de insanlara olumlu olmaları konusunda yardımcı olan uzmanlar yer almaktadır. Uçak personellerini, uçak korkusu yaşadığı hakkında bilgilendirmek yolcu için önemli bir gelişme olmaktadır. Böylelikle daha güvende ve huzurlu hissedeceği açıkça gözlemlenmektedir.

Havaalanına erkenden gidip gözlem yapmak önemli bir rahatlama yöntemi olabilmektedir. Uçakta doğru ve kendilerini güvende hissedecekleri koltuğu seçmeleri önemli bir noktadır. Bazı seslerden rahatsız olup kendilerini korkuya hapsetmeleri olası bir durumdur ve bu duruma hazırlıklı olmaları gerekmektedir. Motor seslerini kapatarak güzel bir inişe odaklanmaları doğru bir hareket olmaktadır. Uçak personellerini izlemek ve uçuşa geçmeden önce pilotla iletişime geçmek iyi bir fikir olmaktadır. Vakit açısından ve maddi yönden kısıtlamalar yoksa sık sık uçarak bu korkuyu en aza indirmek veya tamamen yenmekte önemli role sahip olunduğu kanıtlanmaktadır. Kalkış anında olumsuz düşüncelere yer vermek her şeyden önce sağlık sorunu olan insanların (kalp, tansiyon gibi) daha fazla panik ve korku yaşamalarına neden olmaktadır.

Bir yorum

  1. Hiç kimse bir gün uçağa binmeden bu korkuyu yenemez havadayken zaten alışıyorsunuz otomatik olarak daha inme gibi durumu olmayacağından dolayı stresli bir biniş yaparsanız kesinlikle korku falan kalmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir