Perşembe , Mayıs 26 2022
Anasayfa / Uçak Nedir

Uçak Nedir

Uçaklar günümüzde çok fazla tercih edilen taşıma araçlarının başında yer alan bir araç olarak, en çok merak edilen ve en çok ilgi çeken araçların başında yer almaktadır. Bu doğrultuda uçakların günümüz itibariyle yaygınlaştığı bilinmektedir. Uçak kısa tanım olarak; havada uçabilen araç olarak tanımlanmaktadır. Ancak uçabilme özelliğine sahip farklı araçların da mevcut olduğu bilinmektedir. Balon, zeplin ve helikopter bu araçlara örnek olarak verilebilmektedir. Uçağın bu araçlardan ayrılan en önemli özelliği ise, kaldırma kuvvetini kanatları sayesinde sağlıyor olmasıdır. Uçaklar 19. Yüzyılın sonlarına doğru kullanıma başlamış araçlardır. İlk uçakların saatte 20 ile 25 km hızlarda uçabildiği bilinmektedir. Ancak uçakların hızı özellikle 1975 yılından sonra çok daha etkili bir şekilde artış göstermeye başlamıştır. Günümüzde ise ses hızından yüksek hızla uçak uçakların bulunduğu bilinmektedir. Ayrıca uçak sanayinin çok etkili bir şekilde geliştiği ve sınırlarını her geçen gün zorladığını da bilinmektedir.

Uçakların havada çıkabileceği maksimum yükseklik derecesine irtifa denmektedir. Uçakların irtifa seviyelerinin ilk zamanlarda oldukça düşük olduğu bilinmektedir. Bu doğrultuda zaman içerisinde teknolojinin gelişmesine paralel olarak uçakların da irtifalarından önemli ölçüde yükselme gözlenmeye başlanmıştır. Uçuş teknikleri ve uçuş teknolojileri araştırmaları göstermiştir ki bir cismin uçabilmesi ancak o cisme uçuş anındaki çarpan havanın en az cismin ağırlığına eşit olması şart olmaktadır. Zira ancak bu sayede bir cismin havalanarak uçması mümkün olmaktadır. Uçağın tek başına uçması bir anlam ifade etmemektedir. Zira uçmasının yanı sıra bir uçağın güvenli bir şekilde inebiliyor olması da gerekli olmaktadır. Bu durum hem yer hizmetleriyle ilgili bir durumdur hem de uçakların teknolojik donanımıyla ilgili bir durumdur. Uçakların teknik kapasitelerini arttırmış olması, insanların yaşam kalitesini de olumlu yönde etkilemiştir. Zira uçaklar sayesinde bir yerden başka bir yere seyahat etmek hem konforlu hem de çok daha hızlı olmaktadır.

ucaknedir.jpg (312×162)

Uçakların uçabilmesinin ve güvenli bir şekilde iniş yapabilmesinin yanı sıra sevk ve idaresinin etkin bir şekilde yapılabiliyor olması da önemli bir özellik olarak karşımıza çıkmaktadır. Günümüz itibariyle uçakların sevk idaresi bakımından da etkili bir teknolojinin kullanıldığı bilinmektedir. Bu sayede uçaklar önceki dönemlere oranla çok daha güvenli bir şekilde hizmet sunmaya başlamış durumdadır. Uçakların güvenli olmasına paralel olarak, uçakların farklı hizmet alanlarında da kullanılmaya başlandığı bilinmektedir. Esasından ilk zamanlar uçaklar daha çok asker amaçlı kullanılan araçlar olarak tasarlanmaktadır. Hatta pek çok devlet sırf savaşlarda üstünlük elde edebilmek adında, uçak geliştirme çalışmalarına yoğun bir şekilde destek olmuş durumdadır. Bu durum 2. Dünya Savaşı’nda etkin bir şekilde hissedilen bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Zira 2. Dünya Savaşı’nda uçaklar tanklarla beraber savaşın seyrini değiştirmeyi başarmış araçlar olarak tanımlanmaktadır.

Uçak üretim teknolojinin gelişmesi sayesinde uçakların çok yoğun bir şekilde kullanılması söz konusu olmuştur. Bu doğrultuda uçaklar, savunma alanından ulaşım alanına varıncaya kadar çok geniş bir yelpazede kullanılmaya başlanmıştır. Bunun yanı sıra uçakların özellikle kargo taşımacılığında etkili bir şekilde kullanıldığı da bilinmektedir. Özellikle uluslar arası kargo hizmetlerinde uçaklar çok yoğun olarak kullanılmaktadır. Ayrıca uçakla çok uzun mesafelerin oldukça kısa süreler içinde kat edilebiliyor olması, uçakların yolcu taşımacılığında da etkili bir şekilde kullanılmasında etkili olmaktadır. Bu durumun doğal sonucu olarak pek çok hava yolu şirketi, hava yolu taşımacılığında hizmet vermeye başlamıştır. Bu durum ülkemiz için de geçerli bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Zira ülkemizde de etkili bir şekilde hava yolu taşımacılığı kullanılmaktadır. Bu doğrultuda ülkemizde havayolu şirketlerinin sayısı gün geçtikçe artmaktadır