Çarşamba , Ekim 20 2021
Anasayfa / Seyahat Önerileri / Uçak yolculuğu için bagaj hazırlığı

Uçak yolculuğu için bagaj hazırlığı

Seyahatlerin en önemli unsurlardan birisi olarak bagaj hazırlığı aşaması olmakla birlikte şayet uçak yolculuğu için bir hazırlık söz konusu ise çok daha hassas bir bagaj hazırlığının yapılması şart olmaktadır. Uçuşlarınızda iki tür bagaj hakkınız bulunmaktadır. Eğer ekonomi uçuyor iseniz uçağın bagaj bölümünde taşınmak üzere vereceğiniz bagajın 15 veya 20 kilogramı geçmemesi gerekmektedir. Kabin bagajı olarak nitelendirilen, diğer hakkınız ise, sırt çantası ebatlarında olmalı ve 8 kilogramı geçmemelidir. Uçağa vereceğiniz bagajınızın kilosu üst limiti geçme durumunda, havayolu şirketi tarafından ücretlendirilmeye tabi tutulur. Tam da bu noktada, uçak yolculuğunda pratik bagaj hazırlama konusu önem kazanmaktadır. Önce sağlam ve doğru boyutlarda bir valiz seçin.Yanınıza gittiğinizin yerin ihtiyaçlarına göre eşya alın yani sıcak bir yere seyahat edecekseniz kalın hırkalar, montlar almanıza gerek yok.İş amaçlı mı yoksa gezi amaçlı mı seyahat edeceksiniz bu anahtar bilgi valiz içeriğinizi önemli ölçüde belirleyecektir.

Öncelikle bilmeniz gereken en önemli tüyo, uçak yolculuğunda bazı maddelerin taşınmasına izin olmamasıdır. Bunlar şöyle özetlenebilir; her türlü sıvı, losyonlar, (kozmetik yağlar dahil), şampuan, salça, bal benzeri yiyecekler, kolonya, sprey, parfümler, sıvı olan makyaj malzemesi dahil,
Ayrıca, kedi, köpek ya da kuş gibi evcil hayvanınızla seyahat etmeyi planlıyorsanız, tüm sağlık belgeleri aşı, izin belgeleri ile beraber rahatlıkla uçabilirsiniz.
Bir diğer konu da müzik aletlerin taşınması; eğer kabin bagajı boyutunu aşıyor ise müzik aletinizi, uygun sağlam bir çantada,uçakta kargoya vererek yanınızda götürebilirsiniz.
Bu bilgilerin ardından sizin için bagaj hazırlığıkonusunda bazı tüyolar paylaşmak istiyoruz;

 Bir liste yapın
 Bagajınız için mutlaka bir isim etiketi hazırlayın
 Gideceğiniz şehir veya ülkedeki hava durumunu öğrenin
 Yanınızda mutlaka bir el çantası bulundurun
 İlk yardım seti ve ilaçlarınızı bu el çantanızda bulundurun
 Şampuan, krem, traş losyonu gibi ürünleri taşımayın, gideceğiniz yerden satın alın
 Seyahat sonrası bagaja ekleyeceğiniz hediye vb. eşyalar için valizinizde yer ayırın
 Kişisel evrak, pasaport, kimlik, kredi kartı gibi ayrıntıları el çantanızda taşıyın
 Valizde yer kazanmak adına havlu, iç çamaşırı, çorap gibi eşyaları rulo yapıp bagajınıza yerleştirin
 Seyahate 2 gün kala valizinizi hazırlamış olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir