Çarşamba , Ocak 26 2022
Anasayfa / Seyahat Önerileri / Uçak Yolculuğu Öncesi Rahatlama Önerileri

Uçak Yolculuğu Öncesi Rahatlama Önerileri

Binlerce kilometre yüksekliğe çıkma düşüncesi yolcuların bir kısmında ciddi kaygıların oluşmasında neden olmaktadır ki bu kişilerin uçak yolculuğu öncesi kendilerini sakinleştirecek rahatlama önerileri almaları tavsiye edilir. Yapılan araştırmalar uçak yolculuğunun diğer ulaşım vasıtalarına oranla çok daha fazla güvenli olduğunu tespit etmiştir fakat yinede bazıları uçak yolculuğu öncesinde rahatlama önerileri ile sakinleşip uçağa öyle binmelidir. Kişiden kişiye değişen bu öneriler kaygının boyutuna göre de değişebilir. Uçak korkusu veya yolculuk kaygısı bulanan kişiler uçağa girdikleri anda kalp çarpıntısı, terleme, nefes alış verişlerinde düzensizlik gibi sıkıntılar yaşamaktadırlar. Bu belirtileri çok yoğun yaşayanların bu kaygılarından kurtulup rahatlayarak yolculuk yapmaları için uzman bir psikologdan yardım almaları gerekebilir.

Karın ve bağırsaklarda gaz genleşmesi oluşup rahatsızlık yaşatmaması için uçak yolculuğuna başlamadan önce ve yolculuk sırasında gazlı içecekler tüketmemeye özen göstermek gerekir. Kabin içindeki azalan oksijen bu rahatsızlığı tetikleyeceği için daha dikkatli olmakta fayda vardır. Üst solunum yolları hastalıkları olan burun veya kulak tıkanıklığı, sinüzit, orta kulak iltihabı gibi rahatsızlık yaşanıyor ise uçakta yaşanacak basınç farklılığından daha fazla etkilenmemek için yolculuk öncesi bu tür tıkanıklık sorunlarının çözüme kavuşturulması gerekir. Uçakta taşıt tutması çok nadir yaşanmaktadır. Fakat yinede bu sorundan muzdarip olanların bilet alırken koltuğunu kanat üzerinde veya cam kenarından almaları önerilir. Tutmanın dozuna göre doktor tavsiyeli ilaç kalkıştan yarım saat önce alınmalıdır.

Kısa sürede birçok zamanın geçilmesinden dolayı uyku kalıplarının, vücudun iç saatinin ve biyolojik ritminin bozulması olan jet lagın etkilerinin azaltılması için yolculuğa başlamdan önce iyi dinlenmek şarttır. Kısa süreli bile olsa uçuş sırasında uyumak, hafif yiyecekler yemek de etkiyi azaltabilir. Uçak kabini içindeki havanın neminin az olması ağız, burun ve gözlerde kuruluğa neden olabilir. Uzun süre sıvı takviyesinin alınamaması durumunda ciddi problemlere sebep olabileceği için sıvı tüketimine önem verilmelidir. Uçakta bebek ağlaması, çevredeki gürültüler ve uçağın kendine özgü sesinden rahatsız olmamak için kulak tıkacı, uyumaya yardımcı olması için göz bandı, rahatlamayı kolaylaştırmak için içilen sakinleştirici etkisi bulunan hafif bitki çayları, akıcı roman ve dergilerden oluşan bir çanta hazırlamayı da unutmamak gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir