Çarşamba , Ocak 26 2022
Anasayfa / Terminal Servisleri / Uçaklarda Bagaj ağırlık kısıtlamaları

Uçaklarda Bagaj ağırlık kısıtlamaları

Bagaj ağırlık kısıtlamaları uçaklarda güvenli uçuşu sağlamak ve yolcuları tehlikeye sokacak durumları engellemek için yapılan bir uygulamadır, kısıtlamalar her ülkeye veya her hava yolu şirketine göre değişkenlik gösterebilir. Bu nedenle hava yolu şirketleri bagaj ağırlık kısıtlamalarını keskin çizgilerle belirleyerek yolcularına sunmaktadır, yolcularında bu uyarıları dikkat alarak bagajlarını hazırlamaları mağduriyetlerini en aza indirecektir, uçakların inişini kalkışını engellemeyecek, yolcu ve uçuş dengesini bozmayacak kişisel eşyaların taşınmasında genel olarak bir kısıtlama olmamaktadır. Yanıcı bulaşıcı dökülmesi olası olan bagajların taşınması çoğu hava yolu şirketinde ve birçok devlette yasaktır, bu yasaklar genel olarak can ve mal güvenliğini korumak için yapılmış olsa da nadir zamanlarda ticari kaygılardan dolayı da uygulanmaktadır.

Havalimanlarında sorun yaşamamak için her yolcunun kendi bagajını kendi hazırlaması tavsiye edilir, ayrıca başka birisine ait olan paket veya kutuların içinde ne olduğu bilinmiyorsa alınmaması yolcu için olası durumları engelleyecektir. Bagaj kısıtlamalarının ülkelere göre de değişkenlik gösterdiğini söylemiştik, işte buna bir örnek verecek olursak Amerikan Ulaştırma Güvenlik İdaresince alınan kararda Amerika uçuşlarında üzerinizde ya da el bagajınızda rezistanslı alevli çakmak bulundurmak kesinlikle yasaktır. Bu tip durumları göz önüne alarak gideceğiniz veya kalkış yapacağınız ülkede ki bagaj kısıtlamalarını mutlaka öğrenerek hareket etmeniz gerekir. Varış yapılacak ya da kalkış yapılacak olan ülkelerin kayıtlı veya kayıtsız bagajlar ile ilgili kabul edemediği maddeler ve ürünler olabilir, bunların bilinerek bagajın hazırlanması yolculuğun problemsiz tamamlanmasını sağlayacaktır.

Bagaj ağırlık kısıtlamaları kapsamında bidon, çuval, teneke kutu, naylon torba gibi taşıma gereçlerinin de bagaj niteliği taşımamasından dolayı uçağa alınmadığını da göz ardı etmemek gerekiyor, ayrıca ağırlık hususunda da hava yolu şirketlerinin belirlediği ağırlık oranını aşan bagajlara ek ücret ödenmesi gerektiğinde bilinmesi gereken diğer hususlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Büyük bagajların haricinde el bagajlarının taşınmasında da belirli kurallar vardı. Çakı, bıçak, tırnak makası, çakmak ve delici kesici aletlerin taşınması güvenlik bakımından uygun görülmediği için kabin içine alınmamaktadır. Mücevher, para, dizüstü bilgisayar gibi kişisel kıymetli eşyaların ise el bagajında taşınması şirketlerin tavsiye ettiği başka bir durumdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir