Çarşamba , Ocak 26 2022
Anasayfa / Seyahat Önerileri / Uçaklarda seçilebilecek güvenli koltuklar

Uçaklarda seçilebilecek güvenli koltuklar

Kilometrelerce yüksekte uçacak olan bazı kişilerin en büyük korkuları havada iken bir felaket yaşamaktır ki bu durumda uçaktaki en güvenli koltuk neresidir, seçilebilecek koltuk yeri önemli midir gibi kaygılar yaşayabilirler. Uçaklarda koltuk yerinin bazı durumlarda önemli olabileceği söylenebilir ki en güvenli koltuk neresidir, seçilebilecek olsa neresi seçilmelidir sorularının cevabı arka sıralar, acil çıkış yakınındaki yerler ve koridor tarafındaki koltuklardır. Uçaklarda meydana gelen kazaları ve kurtulanları araştıranlar yaptıkları araştırmalarda çıkan yangın gibi durumlarda koridor tarafında oturan yolcuların cam kenarında oturan yolculara göre daha şanslı olduklarını bulmuşlardır. Yaşanan bu gibi 105 kazada kurtulan 2 bin yolcu üzerinde yapılan araştırmada bu sonuç elde edilmiştir.

Ön tarafta oturan yolcuların herhangi bir kaçış durumundaki olaylarda şanslı fakat büyük bir kaza durumunda ise diğer yolculara göre daha şanssız oldukları görülmüştür. Acil çıkış kısmında bulunan koltuklar daha geniş ve rahat olduğundan firmalar tarafından daha yüksek fiyatlarla ücretlendirilerek satılmaktadır. Acil çıkış kapısında bulunan sıra, onun arkasında ve önünde bulunan iki sıranın da aynı güvenliğe sahip olduğu bilinmektedir. Uçağın en güvenli koltukları neresidir diye soranlara bu beş koltuk sırası söylenebilir. Bundan dolayı herhangi bir kaza durumuna karşı tedbir almak isteyenler bu sıralardan koltuk bileti alabilirler. Herhangi bir ani düşüş yaşanması ihtimaline karşı vücut ısısını korumak için sıkı giyinmekte fayda vardır.

Uçak yolculuğunun güvenli yapılabilmesi için kalkış öncesi ve sonrası için kabin ekibinin yaptığı her türlü talimata uygun hareket edilmelidir. Özellikle kısıtlı hareket kabiliyetine sahip olan obez ve yaşlıların alacakları biletlerin yerlerine dikkat etmeleri gerekir. Yangın halinde ve rahat çıkış için koridor taraflarını tercih edebilirler. Havada ani olarak yaşanan türbülans gibi olaylardan ve düz uçuş anında emniyet kemerinin takılı olması önemlidir. Emniyet kemeri takılı olanların düşüş anında takılı olmayanlara göre daha şanslı oldukları görülmüştür. Uçağın ani sarsılması durumlarında kemer takılı olduğunda bir risk yaşanmamaktadır. Fakat takılı olmayanların kafalarına veya bedenlerine aldıkları darbeler neticesinde zarar gördükleri tespit edilmiştir. Herhangi bir çarpma durumunda arka koltuklarda çarpmanın şiddeti gerilediği için orta ve ön sıralara göre arkalar daha şanslıdır denilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir