Çarşamba , Ocak 26 2022
Anasayfa / Uçak Haberleri / Uçakların büyük sorunu droneler

Uçakların büyük sorunu droneler

ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA) tarafınca yapılan araştırmalar sonucunda yapılan açıklamada uçaklara çarpan drone (uçan göz) ların uçaklara çarpma durumunda kuşların verdiği zarardan daha fazla zarar verdiği tespit edilmiş. Montana, Ohio, Mississippi ve Wichita eyalet üniversitelerinden bir grup araştırmacının yürüttüğü çalışmalarda 1, 2, 3 ve 6 kilogram ağırlığındaki “drone”ların uçak ve jetlere çarpmasını taklit edebilmesi için bilgisayar programlamaları kullanıldı. İlgili araştırmacılar kuş çarpmasına karşı dikkatle tasarlanan uçak imalat standartlarının, “drone” kazalarında da aynı geçerliliği sağlayamayacağını, bu standartlarda olmadığını da belirtti.

Uçan göz vb küçük insansız hava araçlarının bilgisiz ve bilinçsizce kullanımı çok ciddi tehlikeleri beraberinde getirmekle beraber, bununla birlikte yüzlerce hayatı taşıyan uçakların, en büyük risk grubu olduğu otoriteler tarafından kabul edilmiş bir gerçek.Geçtiğimiz aylar içinde İstanbul Atatürk Havaalanı’nda uçuş gerçekleştirmekte olan Aspet Manukyan, Türkiye tarihinde uçan göz sebebiyle ilk kez hapis cezasına çarptırılan kişi olarak kayıtlara geçti.Son dönemde yapılan çeşitli araştırma ve incelemeler; uçana göz edinilmesinin kolaylaşması ve uçan göz fiyatlarının ucuzlaması ve son dönemde yaşanan talihsiz kazalar ve bu kazaları önleyecek mekanizma ve kuralların bulunmaması havacılık otoritelerini harekete geçirmeye yetti.

“Drone”ların kimi durumlarda uçağın gövdesini delip uçağa girebileceğini tespit eden araştırmacılar, uçaklara çarpan bu cihazların kendi mekanizmalarında bulunan pil, sert motor ve metallerinin aynı büyüklük ve hızdaki kuşlara göre çok daha fazla zarar verdiğini ifade etti. Federal Havacılık İdaresi (FAA) otuz gün içinde “drone”ların 250 adet potansiyel kaza tehlikesi vakası tespit edildiğini de duyurdu. Kurum ise bu uçan gözlerin uçakları fark edebilmesi için gerekli teknolojik donanmaları geliştirip, kullanıp gerekli önlemleri alacakları konusunda üreticilere güvendiklerini de belirtti. Üreticilerin “drone” kazalarını önlem amaçlı gerekli üretimi yapmamaları durumunda, düşük irtifada yaşanacak olan olası bir çarpışmanın uçağın düşmesine kadar sonuçlara yol açabileceğini de ekledi.Bu konuda ki en büyük tedirginliklerinin, uçakların iniş ve kalkış sırasında yaşandığını çünkü alçak irtifada bulunan bir uçağın “drone” nedeniyle motor arızası vb. çok kritik bir sorun yaşaması ihtimalinin hayli yüksek olduğunu da sözlerine belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir