Pazartesi , Haziran 27 2022
Anasayfa / Uçak Haberleri / Uçakların trafiğine ‘CB’ engeli

Uçakların trafiğine ‘CB’ engeli

Uçak trafiği söz konusu olduğunda hava koşulları rüzgarların şiddeti ve yönü gibi pek çok farklı faktör etkili olabilmektedir, uçak trafiğine CB (kümülonimbus) olarak isimlendirilen etkenler de engel olabilmektedir. Özellikle İstanbul üzerinde etkili olan yoğun yağış zaman zaman uçak trafiğinin akışkanlığına engel olmaktadır. Bu durum ise hem uçak trafiğini olumsuz etkilemektedir hem de yolcuların rötarlı uçuşlar yapmasına neden olmaktadır. Esasında uçaklar gökyüzünde iken pek çok farklı faktör uçaklara etki etmektedir. Bu faktörlerden birisi de elektrik yüklü bulutlardır. Elektrik yüklü bulutlar sebebiyle uçaklar havada fazladan tur atmak durumunda dahi kalabilmektedir. Bu durum hava güvenliğini de olumsuz yönde etkilemektedir. Zira zaman zaman uçaklar bu fazladan tur atma durumundan kaynaklı olarak yakıt kritiği eşiğine dahi gelmektedir.

Ülkemizde son zamanlarda CB kökenli uçuş engel durumlarının yaşanmasında bir artış yaşanmaktadır. İstanbul ilinde geçtiğimiz günlerde karşılaşılan olay da bu kapsamda değerlendirilebilir. Zira elektrik yüklü bulutların oluşturmuş olduğu riskli durumdan kaynaklı olarak İstanbul semalarında çok sayıda yolcu uçağı tur atmak durumda kaldı. Bu durum ise uçuş trafiğinin aksamasına neden oldu. Bu durum esasında kötü hava koşullarından kaynaklanan bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Pilotlar kötü hava koşullarında uçmayı hiç istemezler zira teknoloji ne kadar gelişmiş olsa da kötü hava koşullarında uçuş yapmak her zaman bazı riskleri de beraberinde getirmektedir. Bu risklerden en önemlisi ise yıldırımlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Yıldırımların karşımıza çıkmasında ise elektrik yüklü bulutların varlığı etkili olmaktadır.

Elektrik yüklü bulutların neden olduğu kötü hava koşulları, uçak trafiğinde aksamların yaşanmasına neden olmaktadır. Zira hem yıldırım tehlikesinin varlığı hem de yağmur ve rüzgar gibi kötü hava koşulları uçuşu zorlaştırmaktadır. Bu durumun doğal sonucu olarak ise uçuşlarda rötarlar yaşanmaktadır. Geçtiğimiz günlerde Atatürk Havalimanında karşılaşılan durum bu durumuna en güzel örnektir. Zira kötü hava koşullarından kaynaklı olarak pek çok seferde rötar yapılmıştır. Ülkemizde son zamanlarda hem elektrik yüklü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir