Çarşamba , Ocak 26 2022
Anasayfa / Seyahat Önerileri / Uçakta Baygınlık Geçirirsem Ne Olur?

Uçakta Baygınlık Geçirirsem Ne Olur?

Pek çok kişi uçakta baygınlık geçirmek hususunda korktuğu için uçağın içerisinde baygınlık geçirirsem ne olur tarzındaki soruları sıkça sormaktadır. Bu durum esasında uçak korkusu olan kişilerce de sıklıkla dillendirilmektedir. Uçakta baygınlık geçirirsem ne olur sorusu kapsamında pek çok alternatif yanıtın verilebildiği bilinmektedir. Uçak fobisi bulunan insanlar genellikle uçakta baygınlık geçirmek riskiyle karşı karşıya kalmaktadır. Bu durum beraberinde bazı sorunları da getirmektedir. Şayet baygınlık geçirme durumu söz konusu olursa; kabin görevlileri derhal baygınlık geçiren kişiye müdahale etmektedir. Gerekli kontroller yapıldıktan sonra durum çok kötüyle uçağın inişi dahil pek çok seçenek gözden geçirilmektedir. Şayet baygınlık sorunu sürekli bir sorunsa ve uçak fobisinden kaynaklanmıyorsa; kişi ilaç vs kullanıyorsa, ayıldıktan sonra derhal takviye verilerek; bayılma sorununun tekrarlanmasının önüne geçilmelidir.

Uçak fobisi sorunu çağımızda çok sık bir şekilde karşımıza çıkmaktadır. Bazıları uçak denildiğinde dahi bir telaşe bir korku durumuna girmektedir. Bu durum uçak fobisinin var olduğuna en net kanıt olarak tanımlanmaktadır. Uçak fobisi herhangi bir nedenden dolayı uçağa binmeyi reddeden ya da uçağa bindiğinde huzursuzluk hissinin baskın olduğu durumlarda geçerli olmaktadır. Esasında bu korku uçakların çok ağır bir metal nesne olarak algılanmasından da kaynaklanmaktadır. Bunun yanı sıra uçaklar düştüğünde kurtulma olasılığının çok düşük olması da söz konusu korkuyu tetikleyen bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Yine çocukluk döneminde yaşanılmış bir olumsuz deneyim de uçak fobisinin oluşmasında etkili olmaktadır. Böyle bir sorunla karşılaşan bireylerin psikolojik destek almaları tavsiye edilmektedir. Psikolojik bir destek sayesinde bu sorunun giderilmesi mümkün olmaktadır.

Uçak Korkusu Çoğu İnsanda Var

Günümüzde uçak korkusu hisseden kişi sayısı hiç de azımsanmayacak kadardır. Bu durum beraberinde bu korkunun giderilmesi için neler yapılması gerektiği sorusunu da getirmektedir. Zira uçaklar esasında en güvenli en konforlu ve en hızlı ulaşım araçlarıdır. Gün geçtikçe uçaklarla olan seyahatlerin sayısı da artmaktadır. Bireylerin böyle bir hizmetten yoksun olmamaları da önem kazanmaktadır. Son dönemdeki bilimsel gelişmeler ve psikolojik danışman hizmetlerinin kalitesindeki artış; uçak korkusu sorununun sonsuza kadar yok edilmesini de mümkün kılmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir