Çarşamba , Ocak 26 2022
Anasayfa / Seyahat Önerileri / Uçakta Kemer Takılması Tavsiyeleri

Uçakta Kemer Takılması Tavsiyeleri

Uçakta yolculuğun daha güvenli olması için uyulması gereken kurallar arasında kemer takılması oldukça önemli olmakta ve oluşabilecek sorunlara karşı önlem olması için tavsiye edilmektedir. Özellikle de ilk kez uçakla seyahat yapacak olan kişiler kalkış ve inişlerde panik yapabilmekte, uçuş sırasında heyecana kapılabilmektedirler. Dolayısı ile bu kişilere kemer takılması ve kurallara göre davranılması gerektiği öğretilmelidir. Uçak yolculukları güvenli bir seyahat şekli olarak görülse bile inişlerde, kalkışlarda ve farklı meteorolojik ve coğrafi olaylar sonucu oluşabilen türbülanslar sırasında herhangi bir problem yaşanmaması için kemer takılması zorunlu olarak uyulması gereken kurallardandır.

Uçakta Kemer Takılması Hayat Kurtarır

Yakın zamanda uçuş güvenliği açısından Uçakta Kemer Takılması tavsiye edilmekle kalmayıp zorunlu hale getirilecektir. Uçak beklenmedik bir anda türbülansa girdiğinde hazırlıksız yakalanılarak koltuktan savrulma ve kafayı çarpma riski çok yüksektir. Hatta bu nedenle çarpma durumunda sert bir darbe alınmaması için uçağın tavanlarının yumuşak bir malzeme ile kaplanması da söz konusudur. Ayrıca valizlerin konduğu dolapların altına da uçak kalktıktan sonra iniş yapana kadar şiş olarak kalacak hava yastığı konması fikri de tartışma konusudur. Uçak yolculuğu sırasında bazen gücü tam da anlaşılamayan türbülanslar yaşanabilmektedir. Bu gibi durumlarda uçak hızlı bir şekilde yükseklik kaybına uğrayabilmekte ve gökyüzünde savrulabilmektedir. Yaşanan bu ani hareketler sırasında kemeri bağlı olmayan yolcular yerlerinden fırlayarak uçak içerisinde hızlı bir şekilde düşebilmekte ve sert zeminlere çarparak yaralanabilmektedirler. Bu nedenle uçuş görevlilerinin emniyet kemeri konusundaki ikazlarının dikkate alınması çok önemlidir.

Uçak en güvenilir ulaşım aracı olarak görülmekte ve bu nedenle uçak seyahatleri Uçakta Kemer Takılması Tavsiyeleri çok fazla tercih edilmektedir. Şimdiye kadar uçuşlarda herhangi bir sıkıntı yaşamayan yolcular kimi zaman görevlileri dikkate almayarak söylenenleri yapmamaktadır. Unutulmamalıdır ki sıkıntı yaşamamış olmak yaşanmayacağı anlamına gelmemektedir. Bu nedenle uçuş sırasında güvenlikle ilgili olarak bütün kurallarına uyulması gereklidir. Sağlıklı ve sorunsuz bir şekilde yolculuk yapılması ve uçağın güvenli bir şekilde yolculuğu tamamlayabilmesi için görevlilerin tüm söylediklerinin ve öğrettiklerinin dikkatli bir şekilde dinlenmesi ve uygulanması çok önemlidir. Ayrıca görevliler söyleyene kadar kemerlerin çıkarılmamasına ve koltuktan kalkılmamasına da özellikle dikkat edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir