Çarşamba , Ekim 20 2021
Anasayfa / Seyahat Önerileri / Uçakta Koltuk Seçimi Tavsiyeleri Hakkında

Uçakta Koltuk Seçimi Tavsiyeleri Hakkında

Uçakta koltuk seçimi yapmak çoğu kişinin önemsemediği konulardan biri olarak karşımıza çıkar lakin bu konu hakkında bazı tavsiyeler yapılmaktadır ve yolcunun nereye oturduğu da konforlu bir yolculuk için önem taşıyan unsurlardan biri haline gelmektedir. Uçakta koltuk seçimi yapılması aynı zamanda uzun uçuşlar bakımından da yolcu rahatlığını etkilemektedir. Bilirkişilerin konuyla alakalı tavsiyeleri hakkında basit ama önemli ipuçları verilmektedir.

Uçak yolculuğu yapanların uçuş boyunca rahat zaman geçirmeleri son derece önem taşımaktadır. Yolcunun gürültüsüz, geniş, yatar özellikli koltuk ve cam kenarı gibi uçuş yeri seçimleri de yapılan seyahatlerdeki kaliteyi ortaya koymaktadır. Aynı zamanda tek kişilik uçuşlar için de yanımızda olacak yolcunun nasıl bir yol hali olduğunu bilmememiz de dezavantaj olarak karşımıza çıkacağı için; yolculuk yapılacak koltuklarda var olan seçim hakkını kullanmak da hava ulaşımı konforunun ekstra etmenlerinden biri olmaktadır.

Ne Tarafta Koltuk Seçmeliyim?

Uçaklarda ön sıralarda olan koltuklar, daha geride bulunan koltuklara göre daha geniş bir yapıya sahip olmaktadır. Aynı zamanda ilk sıralarda oturan yolcuların bagaj konusunda daha avantajlı olduğunu da söylemek mümkün olmaktadır. Yolcu, ön sırada ve el bagajını da kolaylıkla taşıyabileceği için ilk inen olma konusunda daha şanslı olmaktadır. Buna bağlı olarak uçağın ön sıralarının sevilmeyen özelliklerinden birisi ise; en soğuk bölge oluşudur. Arka sıralardaki koltuklar, ön sıralara göre daha az tercih edilmektedir. Bunun nedeni ise; arka sıraların, hem koltuk rahatlığı bakımından zayıf olması hem de lavabo ve mutfak servisinin o bölgede bulunmasından kaynaklanmasıdır.

Bazı uçuş firmalarında kullanılan yolcu uçaklarının genelde ön kısmı tercih edilmektedir. Soğuk olmasına rağmen gürültüsüz ve servisin ilk başladığı yer, ilk sıralar olarak bilinmektedir. Firma ve uçaklara göre değişen koltuk yapıları baz alındığında, ortak özellik olarak uçağın orta kısımlarının motor ve kanat bölgesine denk geldiği söylenebilmektedir. Buna göre 15 ile 20 arası koltuk sıralarında oturmamak gürültü bakımından rahatsız olmamak demektir. Aynı zamanda A320 tipi uçaklarda orta bölümler tercih edilmezken, Boeing 777 tipi uçaklarda da 16 ve 32. sırada bulunan koltuklar, geniş mesafe ve erken ikram bakımından daha fazla tercih edilmektedir. Boeing 777 tipi uçakların ise 44 ve 45. sıraları hem yoğunluk hem de gürültü bakımından tavsiye edilmemektedir.

Değişik hava yolu şirketlerinin de benzer şikâyetleri olacağından, uçuş öncesi bilet alınırken koltuk seçimine dikkat edilmesi de özellikle uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir