Çarşamba , Ocak 26 2022
Anasayfa / Seyahat Önerileri / Uçakta Yangın Çıkarsa Ne Yapmalı?

Uçakta Yangın Çıkarsa Ne Yapmalı?

Pek çok insanın uçakla seyahat etmesinden korktuğu gerçeğinden yola çıkacak olursak uçakta herhangi bir nedenden dolayı yangın çıkarsa ya da bir şekilde yangın riski ortaya çıkarsa ne yapmalı tarzındaki sorulara yanıt vermek de önem kazanmaktadır. Uçakta yangın çıkarsa ne yapmalı sorusu esasında uçağın güvenliğiyle alakalı bir durumdur. Dolayısıyla böyle bir sorunun yaşanılması durumunda uçaktaki ilgililer derhal önemler almak durumundadır. Ancak biz yolcuların uçakta yangın çıkması anında panik yapmamız, önem kazanmaktadır. Çünkü yangın ihtimalinin belirmesinin ardından ortaya konan panik havası uçak içinde kargaşanın yaşanılmasına neden olacaktır. Bu durum ise yangın sorununun çok daha artmasına ve çok daha vahim olayların yaşanılmasına neden olmaktadır.

Sakin olmak her zaman tehlike anında cankurtaran bir durum olarak tanımlanmaktadır. Yangın çıkma durumunda yapılacak ilk şey vücudunuzu korumaktır. Uzmanlar böyle bir risk oluştuğunda vücudunuzu koruyun uyarısında bulunmaktadır. Yanınızda şapka ya da ceket tarzında bir şey varsa üzerinize giyinmeniz tavsiye edilmektedir. Şayet kadınların üzerinde naylon çorap varsa bu çoraplar derhal çıkartılmalıdır. Yine dumandan korunmak da önem kazanmaktadır. Dumanın asla ama asla yutulmaması gerekmektedir. Zira duman beraberinde toksiki de getirmektedir. Bu da beraberinde zehirlenmeleri getirmektedir. Duman genellikle yukarı doğru çıkacağı için başınızı olabildiğince aşağıya doğru eğmelisiniz. Yine hızlı hareket etmek önem kazanmaktadır. Uçak durduktan sonra çıkışa doğru yönelmeniz tavsiye edilmektedir. Yangın belirtisi küçük dahi olsa çıkışa yönelmeyi unutmayın.

Sakin Olun ve Hosteslerin Komutlarını Dinleyin

Uzmanların tavsiyelerinden birisi de hosteslerin talimatlarına harfiyen uymanızdır. Zira hostesler bu konuyla alakalı olarak eğitim aldıklarından yangın anında ne yapılacağını bilmektedir. Bundan dolayı Hostesler tehlike anında içeridekilerin kontrollü bir şekilde dışarı çıkmaları için gerekli önlemleri almaktadır. Yine tehlike anında kaza alanının terk etmek hayati derecede önem kazanmaktadır. Ancak dışarı çıkmadan önce dış ortamın gözden geçirilmesi önemli olmaktadır. Çıkış kapısının hemen arkasındaki durumun iyi analiz edilmesi hayati derecede önemlidir. Bundan dolayı çıkış kapısından çıktıktan sonra planlı bir şekilde davranmak önem kazanmaktadır. Sıralanan bu uyarılara dikkat etmenin hayatınızı kurtaracağınızı unutmamanız gerekmektedir.

Bir yorum

  1. acil durumları özetlemişsiniz resmen bizler için

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir