Çarşamba , Ocak 26 2022
Anasayfa / Seyahat Önerileri / Uçakta Yanımıza Alabileceğimiz Teknolojik Cihazlar

Uçakta Yanımıza Alabileceğimiz Teknolojik Cihazlar

Uçaklar özel elektrikli sistemler ile donatıldığından her aleti uçakta yanımıza almamıza izin verilmemektedir fakat uzun mesafeli uçuşlarda sıkılmamak için teknolojik cihazlar arasından nelerin alınabileceği bilinmelidir. Kısa mesafelerde yanımıza alabileceğimiz bir kitap yeterli olurken uzun mesafelerde yolculuk yapacak olanlar ve uçakta işlerini yetiştirmek zorunda olanlar için teknolojik cihazlar içinden nelere izin verildiği önemlidir. Tabi güvenlik açısında her türlü cihazın kabin içine alınması doğru olmayabilir. Fakat yolculuğun daha keyifli hale gelebilmesi için zamane insanlarının bazı cihazlara ihtiyacı olacaktır. Uçak yolculuğunda kullanılabilecek elektronik aletlerle alakalı yeni bazı kısıtlamalar getirilmiştir. Uçakta bulunan kabin görevlileri bu konuda yolcuları talimatları ile yönlendirecek ve gerekli uyarıları yaparak yanlış bir şeyin taşınmasını ve kullanılmasını önleyecektir.

Uçakların sistemleri için kalkış ve iniş anları çok önemlidir Bundan dolayıdır ki uçakların kalkış ve inişleri durumunda kalp cihazları, işitme cihazları ve elektronik saat dışında hiçbir elektrikli aletin kullanılmasına izin verilmemektedir. Uçağın kalkışı gerçekleşip düz uçuşa geçtikten sonra bazı aletlerin kullanımına izin verilmektedir. Uçağın uçuş süresinde kalp cihazları, pilli gereçler, işitme cihazları ve güneş enerjisi ile çalışan aletler kullanılabilir. Kemer ışıkları sönüp kalkış gerçekleştikten sonra yolculara ait özel cep telefonlarının ve uçak personeline ait cep telefonlarının sınırlı kullanılmasına izin vardır. Tabi kullanılması derken durumun abartılmaması gerekir. Uçağın konumuna ve uçuşuna göre cihazlara izin verilmesinin nedeni uçağın sistemleri ile kullanılacak cihazların etkileşim durumlarına göre ayarlanmaktadır.

Uçak yolculuğuna devam ederken kayıt cihazları, video kameralar, elektronik oyuncaklar, fotoğraf makineleri, MP3 tarzında kulaklıkla kullanılan müzik çalarlar, bilgisayar oyunları, DVD oynatıcılar, laptoplar, tablet bilgisayarlar, hesap makineleri kullanılabilir. Özellikle uçakta işlerini yetiştirmeye çalışanlar el bagajı ağırlık sınırını aşmadığı müddetçe dizüstü bilgisayarlarını, bilgisayarın şarj aletini ve çantasını kullanmak için kabinde yanlarına alabilirler. Kullanılması kesin olarak yasak olan aletler ise uzaktan kumandalı oyuncaklar, telsizler, hoparlörlü cihazlar, durumunda olan mini disk cihazları, yazıcılar, kulaklığı olmayan cep radyoları, büyük müzik setleri, bluetooth alıcıları ve küçük televizyonlardır. Kabine alınması yasak olan diğer eşyalar ise kesici veya delici aletler, belirli bir miktarın üzerinde sıvılar ve yaralayıcı diğer aletlerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir