Pazartesi , Haziran 27 2022
Anasayfa / Seyahat Önerileri / Uçakta yasak olan maddeler

Uçakta yasak olan maddeler

Uçuş esnasında yolcunun yanında bulundurabildiği kabin bagajında taşınacak sıvı maddelerle ilgili bilinmesi gereken bir çok kural olmakla birlikte, bagaj hazırlığı yaparken bu kurallara dikkat edilmesi çok önemlidir. Uçakta belli bir miktardan fazla taşınması yasak olan sıvılar; su, şurup gibi içecekler dahil her türlü sıvı, krem, losyon, yağ, kolonya, parfüm, katı halde olanlar hariç her türlü makyaj malzemesi, traş köpüğü, deodorant, diş macunu dahil macun kıvamındaki tüm maddeler, reçel, bal, yoğurt, pekmez, salça gibi tam katı halde olmayan yiyecek ve jeller, lens solüsyonu, şampuan, sprey, aerosoller ve bu sayılanlara benzer yapıdaki diğer maddelerdir.

Uçakta taşınması yasak olmayan sıvı maddeler ise; orijinal ambalajında bulunması ve üzerinde ilgili ilaçlarla yolcunun adı/soyadı yazılı olan bir reçetenin veya bu ilaçların kullanılması gerektiğini belirten bir sağlık raporunun olması kaydıyla ilaçlar ile bebek mamalarıdır. Bebek mamalarının, bebeğin de aynı uçakta da seyahat ediyor olması ve bebek maması miktarının yalnızca yolculuk süresince ihtiyacı karşılayabilecek kadar olması gerekmektedir. İlaç ve bebek mamalarının şeffaf poşetlere konulma zorunluluğu olmayıp diğer sıvı maddelerin 100 ml şişelerde toplam 1 litre ağırlığında olması ve şeffaf poşetlere yerleştirilmesi haliyle taşınma durumu mümkün olmaktadır. Kişi başına bir adet poşete izin verilmektedir. Şeffaf poşetlere konma zorunluluğu olmayan bebek maması ve ilaçlar da dahil olmak üzere sıvı maddelerin tümü havalimanı güvenlik kontrolünden geçirilmelidir.

Bu poşetlerin istenildiğinde rahatça gösterilmesi için, kolay açılıp kapanan poeşetlerden kullanılmasına dikkat edilmelidir. Poşetleme işleminin evde yapılması, kontrol merkezinden daha rahat geçmeyi sağlayacaktır. Özel kurallara uygun olmayan ve havalimanı firmasının izin vermediği maddeler uçağa sokulamamaktadır. Uçak altı bagajında sıvı taşınması ile ilgili herhangi bir kısıtlama olmayıp havayolu şirketinin ve gümrük mevzuatının izin verdiği miktardaki sıvıların taşınması mümkün olmaktadır. Bu nedenle yolcuların çantalarını hazırlarken kısıtlamaları göz önünde bulundurarak sıvı ürünleri uçak altı bagajına koymaları kolaylık sağlayacaktır. Bu hazırlık, yolculuk yapılacak havayolu şirketinin uçak altı bagajlarda sıvı madde taşınması ile ilgili kurallarına göre yapılmalıdır.

Bir yorum

  1. Genel olarak bu maddelerin zaten yasak olması lazım yoksa havada istenmeyen şeyler olurdu ama güzelce anlatmışsınız yinede ona göre yanlarına almasınlar birde bunlar yüzünden panik yaşıyoruz havada hele bir telefonlarını açanlar varya onlar daha çok korkutuyor asıl yasaklı madde onlar olmalılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir