Pazartesi , Haziran 27 2022
Anasayfa / Seyahat Önerileri / Uçaktan Korkanların Uçuş Öncesi tedbirleri

Uçaktan Korkanların Uçuş Öncesi tedbirleri

Yapılan istatistiksel araştırmalara göre en güvenilir ulaşım vasıtası olmasına rağmen ayakları yerden kesilen bazı yolcular uçaktan korkmaktadır ki bu korkanların uçuş öncesi korkularını yenmek için alması gereken tedbirler vardır. Uçmak insan fıtratında olmadığından havalanmak bazı insanları ciddi manada tedirgin etmekte olup uçaktan korkanların zarar görmemesi için alması gereken tedbirler neler ise uçuş öncesi almaları şarttır. Uçaktan korkanların bu korkusunu yenmesi için bazı havayolları belli aralıklar ile belli bir sayıda katılımcının katılması şartıyla düzenlediği uçak fobisi kurslarına katılabilirler. Ciddi manada faydası olan bu kurslarda kaptan pilotlar ve psikologlar ders vermektedir. Üç gün süren bu kurslarda simülatör eğitimi yapılıp son gün kursun etkisini görmek için bir şehre gezi yapılmaktadır.

Kursa katılma durumu olmayanların uçak yolculuğuna başlamadan birkaç gün öncesinden kendisini etkileyecek uçak kazalı film veya belgesel izlememeye özen göstermelidir. Bazı kişiler için cam kenarında oturmak rahatlatıcı olurken bazıları için kaygı verici olduğundan check-in işlemleri sırasında muhakkak kişinin kendini rahatlatacak konumdan bilet alması gerekir. Uçağa binerken rahatlatıcı bir bitki çayı gibi kaygıyı azaltıp rahatlatıcı özelliği olan içeceklerden az miktarda içilebilir. Uçakta olduğunu unutturacak etkiyi bırakacak kadar akıcı bir kitap veya dergi okunabileceği gibi akıllı cihazlar uçak moduna alınıp oyun oynanabilir, fotoğraf veya video izlenebilir. Yine uçak modunda olan telefondan sevilen bir kişiden gelen güzel mesajlar okunabilir veya DVD oynatıcısından keyifli bir film izlenebilir.

Uçaktan korkan birinin yapacağı ilk yolculuğunun kısa mesafeli bir uçuş olması ve güzel ve güneşli bir günde yapması tavsiye edilir. Korku olsa bile kısa mesafe çabuk geçeceğinden yapılan yolculuğun bir şey olmadan bitirilmesi de uzun yolculuklar için kişiye güven verecektir. Uçağa bindiğinde baş dönmesi, çarpıntı, yüksek tansiyon ve karın ağrısı gibi durumları şiddetli yaşayanların uzman bir psikologdan yardım almaları gerekir. Uçak fobisi olanlarda bu belirtiler yoğun olmadan yaşanmaktadır fakat tedavi olması gerekenlerde bu durum oldukça ciddidir. Uçuş korkusunun yenilmesi için kişi bir pilot ile görüştürülebilir. Uçak hakkında rahatlatıcı bilgileri devamlı uçmak zorunda olan ve bunu keyifle yapan birinin ağzından duyması kişinin kaygı ve tedirginliğinin azalmasında yardımcı olabilir.

Bir yorum

  1. Kıbrıs konusunda uçak bileti almak isterseniz yardımcı olmaktan memnun oluruz. Kıbrıs’a ucuz uçak bileti ve hotels , rent a car hizmetleri gibi bir çok sektörde çalışmaktayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir