Çarşamba , Ocak 26 2022
Anasayfa / Seyahat Önerileri / Uçuş için bagaj hazırlığı nasıl olmalı

Uçuş için bagaj hazırlığı nasıl olmalı

Yola çıkmadan önce bagaj hazırlıklarına başladıysanız bununla ilgili nasıl yapacağınız konularda bilgi vermek isteriz, ilgili havayolu şirketinin belirtmiş olduğu ağırlık, boyut, bagaj sayısı gibi bagaj koşullarını ve uçakta taşınması yasak olan ürünleri incelemektir. Her havayolu şirketi bagaj koşullarını kendilerine özgü olarak düzenlemektedir. Bu nedenle, tercih edilen firmanın belirlemiş olduğu bagaj sayısını, ağırlığını ve boyutlarını bilerek hazırlık yapmak, yolculuk sırasında bagajla ilgili herhangi bir sıkıntı yaşanmasını önleyecektir. Bagaj ağırlığının, tercih edilen hava yolu şirketinin bagaj koşullarında ifade edilen ağırlıktan fazla olması durumunda ekstra ücret talep edilmektedir. Ekstra ücrete tabi tutulmamak için bagajın önceden tartılarak, havayolu şirketinin bagaj koşullarına uygun olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Uçak yolculuğunda iki tür bagaj alınabilmektedir. Biri, uçak altında yolcu adına taşınan ve uçuş sonrasında teslim alınan yolcu bagajı, diğeri ise uçuş sırasında yolcunun yanına alabileceği kabin bagajıdır. Bagaj kaydı sırasında, yolcu bagajı görevlilere teslim edilmeden önce bavul veya çantanın sıkı kapatılmış olmasına dikkat edilmelidir. Valizde kırılabilecek eşyalar varsa, iyice paketlenip zarar görmeyecek şekilde yerleştirilmelidir. Bagajın kaybolma ihtimaline karşı valizin üzerine, isim, telefon, adres gibi bilgileri içeren bir etiket yapıştırılabilir. Ayrıca, valizin transfer işleminde güvenli ulaşımı için önceki uçuşlarda bagaj kaydı esnasında yapıştırılan etiketler çıkarılmalıdır.

Yolcunun kendi denetim ve sorumlulukları altında olan ve yolcu kabininde taşınabilen kabin bagajı bir adet olmalıdır. Bagaj hazırlığı taşınması yasak olan eşyalar listesine bakarak yapılmalıdır. El bagajına çakı, bıçak, tırnak makası, örgü şişi gibi delici ve kesici aletlerin konulması yasak olmakla birlikte bu tür eşyaların bulundurulması halinde kontrol sırasında bagajdan çıkarılmaktadır. Elektronik eşya, anahtar, takı, belge, ilaç gibi önemli ve her an lazım olabilecek eşyaların kabin bagajına alınmasında fayda vardır. El bagajının ağırlık ve boyut sınırı havayolu şirketine göre değişmekte olup, yolculuğun iç veya dış hatlarda olmasına göre de farklılık gösterebilmektedir. Bu nedenle bagaj hazırlığı yaparken mutlaka yolculuk yapılacak firmanın yolcu bagajı ve el bagajı kuralları dikkatle incelenmelidir ve hazırlık bu koşullara göre yapılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir