Çarşamba , Ekim 20 2021
Anasayfa / Seyahat Önerileri / Uçuş öncesi kabin görevlileri tarafından yapılan uyarılar

Uçuş öncesi kabin görevlileri tarafından yapılan uyarılar

Uçak yolculuğu başlarken yapılan güvenlik brifingi uçak yolcularına uçuştan önce güvenlik ve acil durumlar hakkında bilgi veren detaylı bir açıklamadır. Her uçak yolculuğunun başında yer alan uçuş personeli yani hostesler tarafından yapılan, bu uçak içi güvenlik duyurularının dinlenmesini sağlamak için yasal bir zorunluluk yoktur. Fakat talimatları takip etmeyenler, kendi kaderlerinden sorumludur. Uçak yolculuğundan önce yapılan bu uyarıları dinlememiz, önce, kendi can güvenliğimiz için önemlidir. Personel, uçakta oluşan acil bir durumda,herkesi olabildiğince hızlı bir şekilde, nasıl dışarı çıkarır? Acil çıkış kapıları nerededir? Oksijen maskeleri hangi durumda kullanılır, nerededir, nasıl kullanılır? En basit detay olan uçuş emniyet kemerleri nasıl takılır, ne zaman takılmalıdır? Bütün bu detayları bilebilmemiz için uçak yolculuğu başlarken yapılan bu uyarıları dikkatlice dinlemek son derece gereklidir ve hatta hayati önem taşımaktadır.

Kısa bir sürede gerçekleştirilen uçuş öncesi bu uyarı brifinglerinde dikkat edeceğimiz başlıca unsurlar şunlardır;
 Emniyet kemeri
 Oksijen maskesi
 Can yeleği
 Acil çıkış noktaları
 Güvenlik kartı ( acil durum bilgilerini görsellerle özetler)
Acil durum anında karar mekanizmalarımız, çoğumuzda felce uğrar. Fakat yapılan önerileri dinlediğimizde ne yapmamız gerektiğini biliyor olduğumuzdan bu olasılık azalmaktadır.

Unutmamak lazım ki, bilgi güçtür. Uçak yolculuğu başlamadan yapılan bu uyarılar dinlenildiğinde ve ihtiyaç anında kullanıldığında büyük fark yaratır. Düzenli olarak uçuyorsanız, brifingini takip etmekten ziyade ya dergileri karıştırırsınız ya da çoktan kulaklığınızı takmış müzik dinlemeye başlamışsınızdır. Bu bir hatadır zira uyarılar, içinde bulunduğunuz uçağın türüne özeldir. Uçuş öncesi güvenlik brifingi, yolcuları güvende tutma amacını gütmektedir. Havayolu kabin ekibi çok sıkı çalışarak güvenlik prosedürlerini mükemmel bir şekilde anlatmaya ve uygulamaya çalışırlar. Bunlar arasında, acil tahliyeleri denetleme, yangınla mücadele ve hasta olanlara acil tıbbi yardım sağlama bulunmaktadır. Onların profesyonellik ve özverisi, sizin dikkatinizle beraberfark yaratacaktır.Tüm uçak ölümlerinin yaklaşık üçte biri önlenebilirdir ama, bu, kurallara göre, doğru hareket edildiğinde başarılır. Sözün kısası, uçuş öncesi uyarıları başladığında lütfen dinleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir