Çarşamba , Ocak 26 2022
Anasayfa / Seyahat Önerileri / Uçuş Sırasında Türbülansa Girildiğinde Neler Yapılmalı

Uçuş Sırasında Türbülansa Girildiğinde Neler Yapılmalı

Uçuş sırasında sıcak hava ile soğuk havanın yer değiştirmesi yada rüzgarın etkisiyle oluşan bazı yolcuların korkulu rüyası türbülansa girildiğinde neler yapılmalı olduğu herhangi bir zarar almadan atlatılması için çok önemlidir. Bulutlarda meydana gelen hareketlilik sonucu oluşan türbülansa girildiğinde uçuş sırasında bulunan uçağın sallanmasına ve içinde korkunç bir sesin oluşmasına neden olmaktadır ki bu durumda neler yapılmalı konusu bilinmelidir. Çıkan yüksek ses ve sarsıntı yolcular arasında acaba uçak düşer mi gibi kaygıların oluşmasına yol açmaktadır. Türbülansın şiddetine göre sarsıntı ve ses artar veya azalır. Şiddet çok yüksek olduğunda kabin içinde koltuğunda oturan fakat emniyet kemeri bağlı olmayanların yerlerinden sıçrama ihtimalleri vardır.

Türbülansın şiddeti ne olursa olsun o anda kabin memurlarının uyarı ve talimatlarına uyulması şarttır. İlk olarak emniyet kemeri takılı olmayanların emniyet kemerini takması elzemdir. Kemeri takılı olmayanların sıçramaları ve sıçrama ile birlikte çarpma ve yaralanma ihtimalleri çok yüksektir. Olay sırasında uçak yüzlerce kilometre aşağı düşerek irtifa kaybetmektedir. Bundan dolayıdır ki hareket halinde olmamak ve emniyet kemeri bağlı bir şekilde oturur vaziyette durumun bitmesini beklemek gerekir. Türbülans başladığında tuvalette bulunanların klozetin kapağını kapatıp üzerine oturup yan taraflarda hasta ve yaşlıların kalkmalarına yardımcı olması için konulan tutaklardan tutunup geçmesini beklemeleri gerekir. Pilotlara hangi rota üzerinde türbülans olabileceği ve şiddeti hakkında bilgi verildiğinden kaptan pilotlar bu konuda daha yolculuk başlamadan uyarı anonsu yapmaktadır.

Türbülanstan korkanların uçağın sallantıyı en az hissedeceği orta alanlardan koltuk alması tavsiye edilir. Okyanus ötesi yapılan yolculuklarda türbülans olayı daha fazla yaşanmaktadır. Bundan dolayı bütün yolculuk boyunca kemerin takılı olmasına ve sarsıntı başladığı andan bitinceye kadar herhangi bir şey yememeye özellikle sıcak bir şeyler içmemeye özen gösterilmelidir. Pilotlar ve hostesler bu tür durumlarda ne yapılması gerektiği hakkında oldukça fazla eğitim aldıklarından ve devamlı uçuş yaptıklarından dolayı korkmazlar. Yolcularında onların bu eğitim ve tecrübelerinden faydalanarak talimat ve uyarılarını dikkate almaları kendi faydalarına olacaktır. Ayrıca şu unutulmamalıdır ki gelişmiş son model teknoloji ile üretilen uçaklar bu tür olaylara karşı oldukça dayanıklı olarak yapılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir