Pazartesi , Eylül 27 2021
Anasayfa / Seyahat Önerileri / Uzun uçak yolculuğunda kıyafet önerileri

Uzun uçak yolculuğunda kıyafet önerileri

Uzun uçak yolculuğunda yolculuk çok yüksekte gerçekleşeceğinden, hava basıncının farklı olması ve saatlerce aynı mekanda oturup seyahat etme zorunda kalınacağından konfor önerileri arasında rahat kıyafet en önemlisidir. Yolculuğun konforu bedenin ne kadar rahat olduğu ve kendini ne kadar iyi hissettiğin oranla ölçülmektedir ki uzun uçak yolculuğunda pamuklu kapüşonlu tişört kıyafet önerileri arasında birincidir. Pamuklu olması terletmeyeceği, vücudun elektriklenmesine sebep olmayacağı için önemlidir. Kapüşonlu olmasının nedeni ise ışıklı kabin ortamında uyumak istendiğinde göz bandı yerine kullanılabilecek olmasından dolayıdır. Göz bandı genellikle unutulduğundan kıyafet olarak giyilen bir eşyaya bitişik olduğundan unutulma kaybolma derdi de olmayacaktır. Yolculuk sırasında giyilecek eşyaların mümkün olduğunca dar olmamasına özen gösterilmelidir.

Belli bir süre yolculuk yapıldıktan ve kabin içerisindeki oksijen oranı ile alakalı olarak da zamanla değişen dolaşım sistemi için en ideali geniş ve rahat kıyafetlerdir. Üşüyenler kalın kıyafetler yerine ince birkaç kıyafet üst üste giymelidir Çünkü uçak içi sıcak olacağından zamanla terlememek ve terleyip sonrasında hasta olmamak için daha doğru olacaktır. Uzun yolculuklarda süslü olmayı değil rahat ve şık olmayı tercih edin. Çok dar olmayan pantolonlar, buruşmayan rahat etekler, elbiseler bu bakımdan ideal olabilir. Devamlı klimalar çalışacağından dolayı klimadan olumsuz etkilenenlerin yanlarında bere bulundurmaları ve gerektiğinde kullanmaları gerekir. Uçak içinde hava özellikle uzun yolculuklarda daha da kuru olmaktadır. Kuru havanın cildi etkilememesi için krem veya nemlendirici kullanmak gerekebilir.

Bayanları oldukça şık ve alımlı gösteren topuklu ayakkabılar uçak yolculuğu için uygun değildir. Havalimanında hareket kabiliyetini sınırlandırmasının yanında uzun sürecek olan seyahat sırasında devamlı aşağıda asılı olan ayaklar zamanla şişeceğinden ayakkabılar ayakları rahatsız edecektir. Düz, ortopedik ve rahat ayakkabılar giyilmelidir. Dar ve deri kıyafetler asla yolculukta giyilmemelidir. Deri kıyafetler vücudun hızlı ısınmasını ve terlemesini artıracaktır. Dar olması da kan dolaşımını yavaşlatacağından zararlı olmaktadır. Seyahatlerde kalın, dar, beyaz ve yünlü elbiseler yerine geniş, bol, pamuklu, renkli ve likralı olanlar giyilmelidir. Beyaz renk üzerinde düşen her lekeyi belli edip rahatsızlık vereceğinden kiri az belli eden beyaz dışında renkler yolculuk için daha uygundur. Ayrıca güvenlik kontrollerinde sıkıntı yaşamamak için metal aksesuarsız elbiseler tercih edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir