Pazartesi , Haziran 27 2022
Anasayfa / Seyahat Önerileri / Uzun uçuşlarda konforun etkisi

Uzun uçuşlarda konforun etkisi

Eğer uzun sürecek bir uçuş planınız var ise dikkat edeceğiniz konfor etkileri varken özellikle uçak firması çok önemlidir, Türk Hava Yolları Dünyanın neredeyse her yerine ulaşan yolculuk ağı ile uzun uçuşlarınızda daha konforlu bir uçuş deneyimi yaşayabilirsiniz. Nitekim uzun bir uçuşta havayolu firmasının onlinecheck-in fırsatının ne zaman başladığını takip ederek cam kenarı bir koltuk tercih etmeniz uzun bir uçuşta beklenmedik anlarda yer isteyenler tarafından rahatsız edilme riskinizi minimuma indirecektir. Ancak uzun bir uçuşta tüm yolculuk süresi boyunca oturmanız dolaşım sisteminizde bir takım sorunlara neden olabileceğinden; belirli aralıklarla yerinizden kalkarak koridorda yürüyüş yapmanız veyahut yerinizde otururken ayak ve bilek egzersizleri yapmanız faydalı olacaktır.

Konforunuz açısından uzun bir uçuş sırasında kıyafet tercihinize de dikkat etmeniz gerekir ki saatlerce oturmanız gerekeceği düşünüldüğünde bol, rahat ve spor kıyafetler tercih ederek konforunuzu arttırabilir bilhassa yolculuk esnasında tercih ettiğiniz havayolu şirketlerinin size dağıtacağı paketlerden çıkacak patikleri giyerek yolculuk esnasında ayakkabınızın vereceği rahatsızlıktan bir nebze olsun kurtulabilirsiniz. Uzun uçuşlarda kabin içerisindeki nem oranı azalacağından şayet lens kullanıyor iseniz uçuş esnasında lensleriniz yerine muhakkak gözlüklerinizi kullanmalısınız ki kabin içerisindeki havanın kuruluğu belirli bir süreden sonra lenslerinizin kuruyarak gözlerinize batmasına sebep olmasın. Uçuş esnasında el bagajınız var ise el bagajınızı yerinize oturmadan önce muhakkak kabin üzeri bölmeye yerleştirin zira tüm yolculuğunuz boyunca bacaklarınızın arasında duracak el bagajınız dar olan oturma alanınızın iyice daralmasına sebep olacaktır.

Tüm bunların yanı sıra uzun uçuşlarda yaşanan en büyük sıkıntılardan biri maalesef ki Jet Lag; başka bir ifadeyle kısa sürede birçok farklı zaman alanından geçerek (doğudan batıya veya batıdan doğuya uçmak) uyku kalıplarının ve vücudun iç saatini oluşturan biyolojik ritmin bozulmasıdır. Jet Lag’ın etkilerini azaltmak için yolculuğa çıkmadan önce muhakkak dinlenmiş olmanızı, yolculuk esnasında kısa süreli uykular halinde dinlenmenizi önerebileceğimiz gibi hafif yemekler yiyerek alkol tüketimini sınırlandırabilir, yolculuktan önce ve yolculuk esnasında bol bol meyve suyu veya su tüketebilirsiniz. Ancak Jet Lag etkilerini azaltabilmek için en önemli nokta vardığınızda gün ışığı ile karşılaşacağınıza emin olmanızdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir