Pazartesi , Haziran 27 2022
Anasayfa / Uçak Haberleri / Yerli uçak için Türk sanayicisi uğraşıyor

Yerli uçak için Türk sanayicisi uğraşıyor

Yerli uçak yapımı için son dönemde özellikle Türk savunma sanayisi “yerli ve milli olma” hedeflerini gerçekleştirebilmek adına çalışmalarına hız vererek, Türk silahlı kuvvetleri ve güvenlik güçlerinin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik projeler geliştirmeye devam ediyor. Bundan yaklaşık olarak 3 yıl önce İstanbul’da kurulan Savunma, Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği kısa adı ile “SAHA”; Türk silahlı kuvvetleri ile güvenlik güçlerinin ihtiyaçlarını tespit etmeye çalışarak bu doğrultuda geliştirdikleri projeleri yerli sanayiciyle buluşturmaktadır. Derneğin çalışmaları hem ülke ekonomisinin bağımsızlaşmasına hem de ülke teknolojisine çok büyük destek sağlamasının yanı sıra ülke için hayati bir nokta olan havacılık ve savunma sektöründe yeni bir devir başlatmaktadır.

Bu doğrultuda SAHA İstanbul, yerli uçak üretimi için de kolları sıvayarak devlete projenin gerçekleştirilmesi amacıyla şirket önerip projeyi gerçekleştirmeyi hedeflemekte, projelerin yapılabilmesi için de özellikle 2000 li yıllardan sonra devletin de yerli uçak üretimine önemli ölçüde destek verdiği görülmektedir. Savunma Bakanlığı’nın büyük desteğini alan Derneğin bünyesinde şu an yaklaşık olarak 260 şirket bulunmaktadır ve en önemlisi de anılan şirketlerin hepsi birer milli şirket niteliğindedir, şirketlerin projeye olan büyük desteğinin altında ise Savunma Bakanlığının proje için sektöre verdiği teşvikler önemli bir rol oynamaktadır. SAHA yerli uçak üretimi projeleriyle ulaşmaya çalışılan hedefin öncelikle yerli sanayiyi yeniden yapılandırarak yönlendirmek olduğunu önemle vurgulamakta ve tüm milli firmalardan desteklerini beklemektedir.

SAHA’nın hedefleri arasında; yeni nesil savaş uçağı üretimi, orta ve yüksek irtifa hava savunma sistemi üretimi, yeni nesil ATAK helikopter üretiminin yanı sıra yerli uçak üretimi de eklenmiş, yerli uçak üretimi için çalışmalara hız verilmiştir. Zira TAİ’den yapılan bir açıklamaya göre; en az 100 koltuk kapasiteli yerli yolcu uçağı yapımına en kısa zamanda başlanacaktır. Nitekim TAİ’nin önderliğinde gerçekleştirilen ilk yerli insansız hava uçağı Hürkuş’un yapımı başarıyla tamamlanmış, Hürkuş 33 dakikalık başarılı bir test uçuşundan geçirilerek yerli uçak hedefine önemli bir adım daha atılmıştır. SAHA ve savunma bakanlığının destekleri ile hedeflenen yerli uçak yapımına milli şirketlerin de gereken desteği vermesiyle önümüzdeki 5 yıl içerisinde ilk yerli yolcu uçağının da görücüye çıkması beklenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir