Pazartesi , Haziran 27 2022
Anasayfa / Havalimanları Tanıtımı / Yüksekova Selahaddin Eyyubi Havalimanı

Yüksekova Selahaddin Eyyubi Havalimanı

Ülkemizin güneydoğu ucunda yer alan Yüksekova yolculuklarınız için Selahaddin Eyyubi Havalimanı aktarmalı veya aktarmasız uçuşlarda nerede bilet bulabilirim diyorsanız mobil uygulamalara girebilir uçak bileti alabilir ya da rezervasyon yaptırabilirsiniz.  Yüksekova Selahaddin Eyyubi Havalimanı Nerede sorusuna farklı şekillerde yanıt vermek mümkündür. Uçak biletinizi ortalama 250tl’den başlayan fiyatlarla alabilirsiniz. Yüksekova kentine seyahatlerinizde havayolu ulaşımını tercih ettiğinizde Selahaddin Eyyubi Havalimanı sizi karşılar, havaalanın nerede olduğunu öğrenmek için internet uygulamalarından faydalanabilirsiniz.

Hakkâri ilinin Yüksekova ilçesi, Türkiye’nin İran ve Irak sınırlarının kesiştiği bölgede yer alır. 2015’te hizmete giren havalimanı, Yüksekova merkezine 5km uzaklıktadır. Hakkâri merkezine de 79km uzaklıktadır. Merkezlere servis, minibüs ve taksi ile ulaşım sağlanmaktadır.Hakkâri ve Yüksekova’da konaklama için iki veya üç yıldızlı oteller bulunmakla birlikte devlet kurumlarına ait misafirhanelerden ya da öğretmenevlerinden yararlanabilirsiniz.

Hakkâri ili2017 kayıtlarına göre 275.761 nüfusu ile Türkiye nüfus sıralamasında altmış dördüncüdür. En büyük ilçesi olan Yüksekova 116.175 nüfusa sahiptir. İlin yüzölçümü 9.521km2’dir.Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en köşesinde yer alan il, Zap Vadi’ si yamaçlarına kurulmuş, dört bir yanı dağlarla çevrilidir. Hakkâri, Van, İran, Irak ve Şırnak ile komşudur.

Anadolu ve Mezopotamya uygarlıklarının kaynaştığı, günümüzde Irak – İran – Türkiye sınırlarının kesiştiği bölge konumu sebebiyle birçok uygarlık tarafından ilgi görmüştür. M.Ö.6. yüzyıldan başlayarak Anadolu Medeniyetleri ‘ne ev sahipliği yapmıştır. Urartu,  Med, Pers, Selevkos, Abbasi, Roma, Bizans, Selçuklu, Moğol, Karakoyunlu, Akkoyunlu, Osmanlı hâkimiyetinde kalmıştır.

Hakkari’nin Coğrafi Güzellikleri

Hakkâri ili bulunduğu konum ve coğrafi özellikleri, bulundurduğu dağlık alanlar, vadi ve yamaçlar, akarsuları, sulak alanları ile birçok endemik türe ev sahipliği eder, bunlardan biri olan ters lale şehrin sembolü olmuştur. Doğal zenginlikleri ile eko turizme çok uygun bir alan olmakla birlikte kaynakları yeterince değerlendirilememektedir. Adrenalin sporları için oldukça çeşitlilik arz etmektedir. Dağcılık, kayak, rafting, kano, doğa bisikleti gibi sporlar yapılabilmekle birlikte Yüksekova’da bulunan sulak alanlarda kuş gözlemciliği yapılabilmektedir. Yayla, mağara ve av turizm için de oldukça uygun olan bölgede kayıtlı 1179 adet kaya resmi bulunmaktadır.

Onlarca uygarlığa tanıklık etmiş il tarihi yapıları açısından da zengindir. Birçok camii, medrese, zaviye ve türbe bulunan şehrin tarihi mezarlıkları ve mezar taşları da ilgi çekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir