Perşembe , Mayıs 26 2022
Anasayfa / Seyahat Önerileri / Yurt dışına ilk defa çıkacaklar

Yurt dışına ilk defa çıkacaklar

İlk defa yurt dışına çıkacaksanız öncelikle belirtmeliyiz ki havaalanına muhakkak uçuşunuzdan en az iki saat evvel gidin, karşınıza çıkabilecek olası problemlerde panik yaşamamak adına erken gitmekte fayda görüyoruz. Zira yurt dışı uçuşlarında yurt içi uçuşlarına göre check-in kontuarı daha erken kapanabiliyor, online check-in yapsanız dahi bagajınızı vermek için yine de kontuara uğramanız gerekeceği gerçeğini de unutmayın. Yurt içi uçuşlarında sadece nüfus cüzdanınız yeterliyken yurt dışı uçuşlarında pasaportunuzun mutlaka yanınızda olması gerekmektedir, pasaportunuz olmadan kesinlikle yurt dışına çıkış yapamazsınız. Hava limanına gitmeden evvel hatta mümkünse uçak biletinizi almadan önce pasaportunuz ve vizenizi kontrol etmeniz gerekmektedir.

Şayet gidiş dönüş süreleriniz uzun ise ve siz yolculuğunuzu ayarlayana dek pasaportunuzun süresi kısalmışsa çıkış kapısında muhtemel bir sorunla karşılaşabilirsiniz. Yurt dışına çıkış yapmadan evvel yatırılması gereken ve yurt dışı çıkış harcı olarak adlandırılan 15 TL tutarında bir harç vardır, bu harcı havaalanında yatırmayı sakın unutmayın, ancak biz yurt dışı çıkış harcını bankalar aracılığıyla seyahatinizden önce yatırmanızı öneriyoruz. Banka kanalı aracılığıyla yurt dışı çıkış harcınızı yatırdıysanız banka dekontunu muhakkak yanınıza alın. Ancak bunu tercih etmemeniz halinde hava limanında bulunan yurt dışı çıkış harcı yatırabileceğiniz masalar aracılığıyla da yurt dışı çıkış harcınızı yatırabilirsiniz, bu işlem sırasında da pasaportunuzun yanınızda olması gerekmektedir.

Pasaport kontrolü esnasında yolculuğunuzu ne amaçla yaptığınız gibi sorularla karşılaşabilirsiniz bu nedenle en azından bu tarz sorulara yanıt verebilecek kadar İngilizce öğrenmeye çalışın. Yurt dışı seyahatlerinde bagaj kontrolü çok sıkıdır bu nedenle el bagajınızda kesinlikle sıvı, deodorant törpü gibi aletleri bulundurmayın bunları kabin altı bagajınıza yerleştirebilirsiniz. Hangi hava yolu şirketini tercih ettiğinize göre değişiklik gösterebilecek de olsa yurt dışı bagaj hakkı genellikle 20 kg’dır ve bunun üzerindeki bir bagaj ağırlığı için para ödemeniz gerekeceğini göz önünde bulundurmanızı öneririz. En önemlisi de yurt dışına çıkarken yanınızda şayet mümkünse gideceğiniz ülkenin para biriminden seyahatiniz için yetecek bir miktar veya dolar, Euro cinsinden döviz bulundurmalısınız. Yurt dışında başınıza gelebilecek kayıp, çalıntı durumlarını göz önüne alarak bagajınızın gizli bir bölmesine bir miktar döviz ve pasaportunuzun bir fotokopisini de bulundurmanızı tavsiye etmekteyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir